11.11.2015
Jouko Pihon Israel-raportti 81
Kolmannen Jerusalemin matkani
taivallus Öljymäellä jatkui jyrkkää mäkeä puuskuttaen aina vain ylemmäksi.
Ennen ylöspääsyä
on tien varrella oikealla hämyisen pimeä luolaverkosto, Profeettojen haudat, jonne profeetat Haggai ja Malakia on haudattu. Sain sytytetyn kynttilän käteeni, jotta näkisin paremmin.
Kun tulin ylemmäksi, niin seuraava kohteeni oli Seven Arches –hotellin edustalla oleva näköalapaikka, jonne Öljymäen päällä kulkeva
tie päättyy. Näköalatasanteella voi ottaa sen kaikille tutun Jerusalem-postikorttikuvan, jossa Kalliomoskeija kimaltelee auringossa. Tosin minä en saanut otetuksi kovin hyvää kuvaa, koska sää oli puolipilvinen.
Kun otin kamerani esille, niin eteeni muurille hyppäsi kissa, joka halusi selvästi päästä mukaan kuvaan.
No, mikäpäs siinä, koska kissa ei siirtynyt mihinkään, annoin sen tulla ikuistetuksi yhdessä Jerusalemin Vanhankaupungin upean maiseman kanssa.
Sitä paitsi kissa toimi hyvänä oppaana, koska juuri kissan korvan takana on Kultainen portti, joka ei ole auki vaan umpeenmuurattu ja avataan vasta sitten, kun Messias astuu siitä sisään
kaupunkiin.
Näköalapaikalla oli enemmän myyjiä ja kuhinaa kuin monessa muussa paikassa. Olipa paikalla kamelikin,
jonka selässä istuvia turisteja kuvattiin ahkerasti.
Arabit tarjosivat myös innokkaasti taksimatkoja Länsirannalla
olevaan Beetlehemiin. Kuulin kun eräältä ryhmältä kysyttiin, mistä he ovat kotoisin. Kun vastaus oli, että Saksasta, niin kuski totesi: ”Hyvä, koska olette Saksasta, saatte kunnon alennuksen.”
Jokainen historiaa tietävä ymmärtää, miksi alennus myönnettiin.
Kuvassa näkymä Öljymäeltä Vanhaankaupunkiin kissan opastuksella.